Pronájem bytu můžete brát jako banální záležitost. Samotný proces pronájmu bytu se může zdát snadný a jednoduchý. Co všechno si je ale potřeba ohlídat a co bychom neměli nepodcenit?
Bez diskuze nejdůležitější věcí je výběr nového nájemníka. Ještě před tím, než začnete řešit nájemní smlouvu a její podpis, doporučuji maximálně si daného zájemce o pronájem prověřit. Zjistěte si o potenciálním nájemníkovi maximum informací, kde pracuje, studuje. Vyhledejte si o něm informace například díky sociálním sítím. Zkontrolujte registry exekucí a dlužníků, jestli v nich náhodou není vedený. Poptejte reference od předchozího pronajímatele ( na západě naprosto běžná věc již řadu let ).
Jak si nájemníka prověříte, dohodněte se na jasných podmínkách nájmu. Doba nájmu, možnost výpovědi, kdo bude byt užívat mimo nájemníka a další. Ano, máme sice platný občanský zákoník, který řeší obecné věci, ale oboustranná slušnost mezi Nájemníkem a Pronajímatelem by měla fungovat. Jako majitel byste proto měl být informován například, že nájemník bude mít v bytě domácího mazlíčka nebo bude v bytě pravidelně kouřit.
Pronajímaný byt, především jestli je vybavený vždy důkladně zdokumentujte. K tomuto doporučuji vždy nejenom sepsat předávací protokol, ale ideálně pořídit a vytisknout fotodokumentaci s fotkami bytu a jeho vybavení, které Vám nájemník potom při převzetí bytu na jejich zadní stranu podepíše.
Do budoucna se vyhnete diskuzím o tom, co „už bylo poničeno, když byt převzal“, když si jej o něj budete přebírat, když bude končit jeho nájem. Rovněž tuto dokumentaci můžete použít i v extrémním případě, když by na nájemníka byla uvalena exekuce a do Vašeho bytu by za ním přišel na návštěvu exekutor.
V nájemní smlouvě byste měli mít s nájemníkem jasně vyřešeno pravidelné hrazení služeb spojených s užíváním bytu.
V praxi jsou v podstatě jen dva způsoby:
Obě varianty s sebou pro Vás jako vlastníka bytu své rizika. U první nastane problém v momentě, kdy Vám nájemník přestane hradit nájem nebo zmizí ze dne na den do zahraničí ( například cizinci ). V tomto případě Vám při vyúčtování může vzniknou nedoplatek při vyúčtování dodavatelů energií.
U druhé varianty může zase dojít k tomu, že nájemní, který bude mít měřiče od dodavatelů energií psány smluvně na sebe, nebude hradit faktury za dodávku energií a dodavatele může demontovat jak plynoměr, tak elektroměr. Opětovné namontování těchto měřičů pro Vás jako vlastníka potom nese mimořádné výdaje ( znovunapojení měřiče + poplatky za potřebné revize před znovunapojením ).
Z tohoto důvodu doporučuji nikdy nebrat na lehkou váhy další bod.
Nejčastější chybou, kterou roky sleduji u vlastníků nemovitostí je podceňování rizik spojených s pronájmem a vybíráním kauce od nájemníků. V předchozím bodu jsem popsal velmi časté případy, které mohou nastat a právě k jejich řešení by kauce měla být použita.
Stejná situace platí u poškození bytu nebo jeho vybavení. Nájemník by měl nemovitost předat ve stavu, v jakém ji převzal. V opačném případě by měla být použita kauce k napravení tohoto stavu. Z praxe Vám proto doporučuji vybírat od nájemníků kauci ve výši 2 měsíčních nájmů.
Nemáte-li se sepisováním smluv žádné zkušenosti, nespoléhejte pouze na vzory z internetu. Ty jsou velmi obecné a odkazují na občanský zákoník, který je v České republice velkoryse na stráně nájemníka. Nájemní smlouvu si proto nechte vypracovat advokátem nebo se obraťte na nějakého realitního makléře.